دزدگیر چیست و بر چه اساسی کار می‌کند؟

 

شاید برایتان دانستن این نکته جالب باشد که اصول کلی کارکرد دزدگیرهای اماکن که عموماً به دزدگیر منزل، دزدگیر مغازه، دزدگیر ساختمان و یا اینکه بطور کلّی سیستم اعلام سرقت گفته می‌شود از یک اصول کلّی پیروی می‌کنند
تمامی دزدگیرهای پیشرفته و استاندارد دارای ساختار کلّی شامل: یک مدار باز و یک مدار بسته، مدار آژیر، مدار شارژ باتری و انواع حسگرها و آژیرها و هشداردهنده‌ها می‌باشند.
ریورند اگوستیس راسل آمریکایی هرگز فکر نمی‌کرد که اصول کارکرد دزدگیر اماکن یا دزدگیر ساختمان که امروز بکار برده می‌شود پس از گذشت ده‌ها سال همچنان همان اصول اعلام سرقت طراحی شده او می‌باشد. وظیفه اصلی دزدگیر اماکن یا همان سیستم اعلام سرقت اعلام ورود غیر مجاز به یک مجموعه یا حریم شخصی که منجر به شکستن یک در یا یک قفل می‌باشد که می‌تواند از طریق صدا، نور و یا یک تماس تلفنی باشد.
قسمت‌های مختلف یک سیستم دزدگیر حرفه‌ای
دستگاه مرکزی دزدگیر (پنل مرکزی آلارم)
چشم الکترونیکی (رادار- سنسور حرکتی- سنسور مادون قرمز PIR)
انواع آژیر و بلندگو
چراغ هشداردهنده چشمک‌زن
انواع سنسور در و پنجره
تلفن‌کننده اتوماتیک (شماره‌گیر اتوماتیک- Auto Dialler)
پدال یا شاسی اضطراریپ

 

دستگاه مرکزی دزدگیر (پنل مرکزی آلارم)

 

در واقع همان مغز سیستم هشداردهنده می‌باشد که وظیفه اصلی آن دریافت سیگنال‌ها از سنسورها یا حسگرها و ارسال فرمان به هشداردهنده‌ها می‌باشد.
اصول کار تمام سیستم‌های دزدگیر اماکن یکی می‌باشد. یعنی اینکه دارای یک مدار باز یا مدار بسته هستند و به محض ورود شخص غیر مجاز به محل تحت حفاظت، سیستم به کمک حسگرها تغییر وضعیت داده و ورود غیر مجاز را به هشداردهنده‌ها اعلام می‌کند.
دستگاه‌های دزدگیر از نقطه نظر ساختار و استفاده توسط کاربر با روش‌های مختلف روشن و خاموش یا کنترل می‌شوند. عموماً اغلب دزدگیرها به کمک سوئیچ آلفا یا ریموت کنترل و یا صفحه کلید (Keypad) کنترل می‌شوند.
دستگاه‌های دزدگیر دارای یک باتری و مدار شارژ باتری می‌باشند که در زمان قطع برق بتوانند همچنان به کارکرد خود ادامه دهند.
انتخاب یک پنل مرکزی دزدگیر مهم‌ترین قسم حرفه‌ای و برخورداری از عالی‌ترین دزدگیر با دپارتمان فنی و فروش حرفه‌ای و مجرب پایش کنترل مشاور داشته باشید و حفاظت از جان و اموال خود را با بهترین سیستم حفاظتی تأمین نمایید.

 

 

چشم الکترونیکی

 

چشم الکترونیکی دزدگیر اماکن یا سنسور مادون قرمز که نام لاتین آن‌ها Passive Infra Red با نام اختصاری PIR می‌باشد، همگی براساس انتشار امواج مادون قرمز غیر فعال در محیط تحت پوشش کار می‌کنند. به این شکل که وقتی سیستم اعلام سرقت فعال و روشن می‌شود مدار الکترونیکی داخل سنسور یا چشمی مادون قرمز شروع به‌کار می‌کند و امواج مادون قرمز را به‌صورت پرده‌ای در محیط منتشر می‌کند که هرکدام این پرده‌های تشکیل شده یکی در میان دارای بار منفی و مثبت می‌باشندو همانند یک کلید الکترونیکی عمل می‌کنند، یعنی وقتی شخصی وارد محیط تحت پوشش می‌شود با حرکت خود در محیط بطور نامحسوس هر یک از این پرده‌ها را به هم متصل نموده  و با این ارتباط مثبت به منفی حسگر یا چشم مادون قرمز تحریک گردیده و پیام اعلام خطر را به پنل مرکزی صادر می‌کند.
چشم‌های الکترونیکی دزدگیر از نقطه نظر محل نصب بطور کلی به دو نوع چشم‌های فضای باز و چشم‌های فضای بسته تقسیم می‌شوند که هرکدام از این چشم‌ها دارای انواع مختلف همچون:
سنسورهای دیواری، سنسورهای سقفی ۳۶۰ درجه، چشم‌های الکترونیکی با سیم و بی‌سیم، چشم‌های پرده‌ای و ضد حیوان (Pet) می‌باشند. که انتخاب صحیح هر کدام از این حسگرها در برخورداری و داشتن یک دزدگیر عالی و حرفه‌ای امری ضروری و مهم است و پایش کنترل در این امر یاری رسان شماست.

 

 

 

آژیر یا بلندگو

 

وظیفه آزیرها یا بلندگوها دریافت سیگنال از پنل مرکزی و تبدیل این سیگنال به هشدار صوتی می‌باشند. آژیرها و بلندگوها بنا به نوع محل نصب دارای ساختار ظاهری متفاوت و نوع صداهای مختلف می‌باشند. ]ژیرها و بلندگوهای مخصوص فضای بسته غالبا دارای مشخصات شبیه هم و هم شکل می‌باشند ولی هشداردهنده‌های فضای باز دارای شکل شیپوری و بوقی‌شکل می‌باشند که یا دارای شرایط نصب در فضای باز را دارند و در مقابل برف و باران و گرد و غبار مقاوم هستند و یا برای حفاظت ان‌ها در یک محفظه یا کاور فلزی نصب و حفاظت می‌گردند.
انتخاب یک آژیر یا بلندگو مناسب چه از نقطه نظر حجم صدا و یا کیفیت ساختار آن‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان یک سیستم دزدگیر می‌باشد.

 

 

 

هشداردهنده‌های نوری یا چراغ چشمک زن

 

این نوع هشداردهنده‌ها همزمان با آژیر و بلندگوها شروع بکار می‌کنند و به اعلام خطر در محل کمک می‌کنند. ساختار این نوع هشداردهنده‌ها نیز بسته به نوع استفاده در محیط باز یا بسته متفاوت می‌باشد.

 

انواع سنسور در و پنجره

 

تاریخ استفاده از این نوع سنسورها به تاریخ اختراع و طراحی اولین دزدگیرها برمی‌گردد، برای حفاظت از درها از سنسورهای مخصوص با نام «مگنت» و برای حفاظت پنجره‌ها از سنسورهای مخصوص با نام «سنسور لرزشی» استفاده می‌گردد. با پیشرفت علم و تکنولوژی ساختار داخلی این سنسورها نیز تغییر یافته و به‌روز گردیده‌اند. این سنسورها یا حسگرها در دو نوع با سیم و بی‌سیم تولید می‌گردند.

 

 

تلفن‌کننده اتوماتیک

 

تلفن‌کننده یا Auto Dialer دستگاه یست جانبی که در کنار پنل مرکزی دزدگیر قرار می‌گیرد و ظیفه آن پس از اعلام هشدار توسط دستگاه دزدگیر شکل می‌گیرد، تلفن‌کننده عملاً از دستگاه مرکزی اعلام سرقت فرمان می‌گیرد و با پیام صوتی که از قبل توسط کاربر ضبط گردیده با شماره تلفن‌های ذخیره شده در حافظه آن تماس برقرار کرده و ورود غیر مجاز به محل تحت پوشش را به مالک و اطرافیان اطلاع‌رسانی می‌کند. تلفن‌کننده‌ها غالباً به دو نوع خط ثابت و یا سیم‌کارتی تقسیم می‌شوند، در نوع اول تلفن‌کننده از طریق خطوط ثابت مخابرات شماره‌گیری و پیام را اطلاع می‌دهد و در نوع دوم علاوه بر امکان برقراری تماس از طریق خطوط ثابت، کاربر می‌تواند با نصب سیم‌کارت داخل تلفن‌کننده نیزاز امکان برقراری تماس و اعلام وضعیت اضطراری با سیم کارت بهره‌مند گردد.
در نوع سیم کارتی دارنده سیستم دزدگیر علاوه بر برخورداری از یک تلفن‌کننده، چند امکان و قابلیت دیگر همچون کنترل سیستم حفاظتی از راه دور و یا دریافت SMS وضعیت عملکرد سیستم را بدست خواهد آورد.
امروزه در اغلب سیستم‌های حفاظتی دزدگیر از دستگاه‌های تلفن‌کننده استفاده می‌کنند، به همین دلیل انتخاب یک تلفن‌کننده تخصصی و حرفه‌ای امری مهم است چون این سیستم از آنجایی‌که نوعی هشداردهنده محسوب می‌گردد باید بتواند در مواقع لزوم کارآیی مناسبی داشته باشد و بتواند در کمترین زمان و به بهترین شکل اطلاع‌رسانی کند.

 

پدال یا شاسی اضطراری

 

همانطور که از نام آن پیداست این سیستم در مواقع خطر و اضطراری بکار گرفته می‌شود. پدال یا شاسی اضطراری در محل تحت پوشش دزدگیر نصب می‌گردد و به کاربر سیستم یا مالک ساختمان امکان اعلام وقوع خطر بصورت دستی را فراهم می‌کند.
پدال‌ها یا شاسی‌های اضطراری عموماً دارای دو مدار NC و NO هستند تا بتوانند در تمام دستگاه‌های حفاظتی دزدگیر نصب و مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
پدال یا شاسی اضطراری بیشتر در مکان‌هایی همچون موزه‌ها، بانک‌ها، جواهر فروشی‌ها و صرافی‌ها کاربرد دارد.
حالا که با سیستم دزدگیر اماکن آشنا شدید و مکانسیم و عملکرد اجزاء آنرا می‌دانید بهتر می‌توانید برای انتخاب و خرید قطعات یک سیستم تخصصی و حرفه‌ای اقدام نمایید.
در پایان یادآوری ضرب‌المثل معروف و قدیمی ما ایرانیان خالی از لطف نیست: «علاجه واقعه قبل از وقوع باید کرد». از آنجایی‌که تجربه ثابت کرده که ما بیش از یکبار برای خرید سیستم‌های حفاظتی هزینه نمی‌کنیم و دزدگیر خریداری شده باید در مواقع لزوم و وقوع خطر بتواند بهترین کارایی و راندمان را داشته باشد، پس شما را دعوت می‌کنیم تا با کمی تأمل و دقت و برخورداری از مشاوره واحد فروش و تیم فنی پایش کنترل از بهترین و مطمئن‌ترین حفاظت بهره‌مند گردید.

 

 

برخی از برندها قابل ارائه مربوط به دزدگیر های اماکن که در پایش کنترل در اختیار کارفرمایان محترم قرار میگیرد بشرح زیر میباشد:
دزدگیر اماکن پارادوکس Paradox
دزدگیر اماکن کلاسیک Classic
دزدگیر اماکن بتا Beta