دوربین

 

 

 

 

دوربین مداربسته و کاربرد آن در اماکن تجاری،صنعتی و مسکونی

 

دوربین مداربسته در مجموع به یک یا چند دوربین گفته می‌شود که در یک محیط خاص به خواسته مالکین و ساکنین آن محل، توسط شرکت متخصص نصب دوربین مداربسته انجام می‌پذیرد که کلیه تجهیزات مربوط به این سیستم هیچ ارتباطی به فرستندۀ خاصی از خارج آن محل یا ساختمان ندارد و تمام تجهیزات مدیریتی و نظارتی اعم از پخش تصاویر و یا دریافت تصاویر در همان ساختمان قرار دارند.

عبارت دوربین مداربسته از ترجمه واژه انگلیسی «Closed Circuit Tele Vision» به معنی عامیانه دوربین یا تلویزیون مداربسته برگردان شده است.

 

انواع دوربین‌های مداربسته:
دوربین دام یا دوربین سقفی
دوربین بولت یا دوربین دیواری
دوربین صنعتی
دوربین بی‌سیم یا Wireless
دوربین IP یا تحت شبکه
دوربین گردان یا Speed Dome
دوربین مینیاتوری

 

دوربین دام یا دوربین سقفی (Dome Camera)

 

همانطور که از نام این دوربین‌ها پیداست برای استفاده بصورت سقفی و دید از بالا نصب و استفاده می‌گردند.
دوربین‌های سقفی هم قابلیت نصب بر روی سقف و هم به واسطه داشتن پایه مخصوص قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند. این دوربین‌ها از نوع معمولی یا از نوع دید در شب در اختیار کاربران قرار دارد و باتوجه به نوع محل نصب و کاربرد آن‌ها تعیین لنز و نصب می‌گردند.

 

 

 

دوربین بولت یا دیواری (Bullet Camera)

 

نام این دوربین‌ها به‌منظور ساختار ظاهری آن‌ها که لوله‌ای شکل هستند انتخاب گردیده است. دوربین‌های بولت بنا به داشتن پایه‌های متنوع امکان نصب بصورت سقفی و دیواری را دارند و دارای دو نوع لنز ثابت و لنز متغیر می‌باشند که با توجه به ساختار محل و کاربرد آن‌ها انتخاب و نصب می‌گردند.
این دوربین‌ها عموماً امروزه از نوع دید در شب تولید و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و در محیط‌های بدون نور و تاریکی مطلق تصویر مطلوبی را به اپراتور ارائه می‌دهد.

 

 

 

دوربین صنعتی (Box Camera)

 

این دوربین‌ها به لحاظ نوع کیفیت و ساختار داخلی آن‌ها عموماً در محل‌های بزرگ و حرفه‌ای نصب می‌گردند. دوربین‌های صنعتی بدلیل نداشتن لنز اولیه، باید توسط مجری سیستم بنا به کاربرد و نیازهای کارفرما انتخاب لنز و نصب گردند. این دوربین‌ها قابلیت نصب لنزهای ثابت و متغیر را دارند و در انواع معمولی و دید در شب عرضه می‌گردند.

 

 

 

دوربین بی‌سیم (Wireless)

 

این دوربین‌ها در انواع مختلف در بازار و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دارد، و در محل‌هایی که امکان سیم‌کشی نیست و یا سیم‌کشی مقرون به صرفه نیست استفاده می‌شوند.
انتخاب و استفاده از دوربین‌های بی‌سیم از حساسیت خاصی برخوردار هستند زیرا در دوربین‌های بی‌سیم بدلیل شرایط خاص محیطی امکان نویز و پایین آمدن کیفیت تصاویر وجود دارد بنابراین، در انتخاب نوع دوربین و نحوه نصب آن‌ها باید بدقت عمل کرد تا درنهایت از یک سیستم دوربین مدار بسته تخصصی و حرفه‌ای با کیفیت مطلوب برخوردار شویم.

 

 

 

دوربین تحت شبکه (IP Camera)

 

دوربین‌های تحت شبکه در انواع و شکل‌های مختلف طراحی و تولید می‌گردند و در اماکنی که دارای سیستم کامپیوتر و بستر شبکه هستند نصب و بهره‌برداری می‌گردد.
سیستم مدار بسته تحت شبکه در ساختمان‌های بزرگ و اماکن بزرگی که تعداد کاربران زیادی حضور دارند استفاده می‌گردد و به تمام افراد یا بعضی از آن‌ها امکان استفاده از دوربین‌ها و مشاهده تصاویر آن‌ها را روی بستر شبکه موجود در محل فراهم می‌کند.

 

 

دوربین گردان (Speed Dome)

 

از این نوع دوربین‌ها غالباً در اماکن بزرگ و به‌منظور کنترل هرچه بیشتر و بهتر محیط استفاده می‌گردد.
دوربین‌های گردان همانطور که از نام آن‌ها پیداست، دارای مکانیسم چرخشی یعنی قابلیت حرکت به چپ، راست، بالا و پایین را دارند و به‌دلیل داشتن لنز زوم داخلی امکان نظارت بهتر و بیشتری را برای کاربر سیستم مهیا می‌سازد.
این نوع دوربین‌ها دارای انواع مختلف به لحاظ شکل ظاهری، مناسب فضای داخل یا خارج ساختمان، تنوع در کیفیت، تنوع در نوع گردش پایه و تنوع در نوع لنز تولید و عرضه می‌گردند.
بدیهی است که به‌دلیل نوع کیفیت بالای این دوربین‌ها و تکنولوژی جدید آن‌ها امروزه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

 

دوربین مینیاتوری یا سوزنی (Pin Hole)

 

این دوربین‌ها بدلیل ساختار داخلی از ساده‌ترین نوع دوربین‌های مدار بسته به شمار می‌آیند و غالباً در محیط‌های کوچک با کاربرد ساده استفاده می‌شوند.
یکی از موارد پرکاربرد بودن این دوربین‌ها مخفی شدن آن‌ها بدلیل کوچک بودن ابعاد آن‌ها است. می‌توان آن‌ها را در محیط و در ساختار اشیاع جاسازی و نصب نمود بطوریکه هیچ فردی متوجه نصب دوربین در محل نگردد.

 

 

 

دستگاه ضبط‌کننده تصویر که نام تجاری آن DVR یا NVR می‌باشد.

 

این دستگاه‌ها در واقع مغز یا پردازشگر مدار بسته هستند و تصاویر را از دوربین‌ها دریافت می‌کنند و به هارد یا حافظه سیستم منتقل می‌کنند. DVRها در انواع مختلف ۴، ۸، ۱۶ و ۳۲ کانال تولید و عرضه می‌گردند.
انتخاب ضبط‌کننده‌ها یا DVRها به‌منظور کیفیت و ساختار داخلی آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردارند و درکارایی و راندمان یک سیستم نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
پس حتماً در انتخاب نوع و جنس آن دقت لازم را به‌عمل آورید و با دپارتمان تخصصی دوربین های مدار بسته در پایش کنترل مشاوره داشته باشید.

 

 

آداپتور یا منبع تغذیه

 

به‌منظور تأمین ولتاژ در سیستم دوربین مدار بسته از آداپتور یا منبع تغذیه استفاده می‌گردد.
تغذیه‌ها چه به لحاظ شکل ظاهری و چه به لحاظ نوع جریان‌دهی آن‌ها از انواع مختلفی برخوردارند.
در سیستم مدار بسته هم می‌توان تغذیه دوربین‌ها را تک به تک یا مستقل  و یا به‌صورت مرکزی یعنی برای چند دوربین از یک منبع تغذیه با آمپر بالا و مناسب استفاده نمود.

 

 

 

برخی از برندها قابل ارائه مربوط به سیستمهای دوربین مداریسته که در پایش کنترل در اختیار کارفرمایان محترم قرار میگیرد بشرح زیر میباشد:
دوربین مداربسته IP بتا Beta
دوربین مداربسته IP ویوتک Vivotech
دوربین مداربسته IP هایک ویژن HikVision
دوربین مداربسته IP داهوا Dahua
دوربین مداربسته IP مگاویژن MegaVision
دوربین مداربسته AHD سامسونگ Samsung
دوربین مداربسته ADH اسپرادو Sperado
دوربین مداربسته AHD پرادا Prada
دوربین مداربسته AHD سیماران
دوربین مداربسته AHD برایت ویژن Bright Vision