دپارتمان تخصصی ساخت ، مونتاژ و راه اندازی تابلوهای برق صنعتی فشار ضعیف در مجموعه پایش کنترل

 

 

تابلوهای برق بدون شک قلب تپنده یک سیستم شبکه الکتریکی میباشند . طراحی و اجرای صحیح تابلوها میتواند در حفظ کارائی و امنیت شبکه های الکتریکی نقش حیاتی را ایفا نماید .

بیشتر قطعات تابلو برق قابلیت نصب بر روی ریل را دارا می باشند و به همین دلیل باتوجه به نقشه برق روی سینی تابلو برق ریل هایی به صورت موازی نسبت هم نصب می گردد تا به راحتی بتوان لوازم تابلو برق را بر روی آن نصب و یا در صورت لزوم آن را تعویض نمود . و همچنین برای جلوگیری از بهم ریختگی سیم کشی داخل تابلو داکت های پلاستیکی شیار دار نصب می گردد که همه سیم های مدار فرمان و کابل های قدرت از داخل آن عبور داده می شوند .

 

روند کار به شکل ذیل در ساخت تابلوهای برق انجام میپذیرد.

 

مرحله اول – طراحی :

 

عموماً سفارشات و نقشه های تابلوهای برق به صورت دیاگرام تک خطی ( Single Line Diagram ) توسط کارفرما در اختیار تولید کننده قرار میگیرد . بخش مهندسی و ساخت شرکت پابش کنترل پس از دریافت نقشه ها از واحد فروش ، اقدام به طراحی تابلوها به صورت سه خط (Multi Line) و جا نمایی (Layout) می نماید . کلیه طراحی های صورت گرفته در این واحد توسط مهندسین کارآزموده و حرفه ای و همچنین با توجه به استاندارد های روز دنیا انجام میپذیرد .

 

 

 

در طراحی تابلوهای برق همواره موارد ذیل مد نظر طراحان قرار میگیرد :

الف ) بهینه سازی حداکثری فضای تابلو با رعایت کلیه فواصل ایمنی به طوری که تابلوهای طراحی شده در عین کوچک بودن دارای فواصل ایمنی استاندارد برای کلیه تجهیزات باشند
ب ) استفاده از جدیدترین تجهیزات روز دنیا در طراحی ها
ج ) به کار بردن آخرین متدهای چینش تجهیزات در نقشه های جانمایی.

پس از آنکه طراحی های مربوطه توسط واحد مهندسی انجام پذیرفت ، کلیه نقشه ها جهت اخذ تاییدیه ها ی لازم به کارفرما ارجاع داده میشود . پس از آن که تاییدیه های لازم از سوی کارفرما اخذ گردید، کلیه طراحی ها و مدارک مربوطه جهت شروع ساخت و تولید به کارگاه ارسال میگردد.

 

 

مرحله دوم – ساخت ( فلزکاری ) :

 

نقشه ها به محض ورود به کارگاه ، توسط واحد تولید مجموعه بررسی و عملیات ساخت بر روی آنها آغاز میگردد. نخستین قسمت از ساخت تابلوهای برق بخش ساخت بدنه فلزی تابلوها میباشد . در این قسمت با توجه به اندازه های ارائه شده توسط واحد مهندسی شرکت ، واحد تولید اقدام به ساخت بدنه فلزی تابلوها مینماید . در ساخت بدنه تابلوها در کارگاه ساخت و مونتاژ پایش کنترل ، از پیشرفته ترین ماشین آلات ورق کاری نظیر خم کن های CNC ، پانچ CNC دستگاههای جوش Co2 ، گیوتین های NC و غیره استفاده میگردد . ورقهای آهن پس از پشت سر گذاشتن مراحل برش و گوشه زنی جهت انجام عملیات پانچ به واحد پانچینگ منتقل میگردند و پس از آن جهت فرم دهی به قسمت خم کاری انتقال داده میشوند . در این قسمت تابلوها با توجه به نقشه های پیش ساخت خم کاری و نهایتاً به واحد جوش کاری و رنگ آمیزی منتقل میگردد.
بعد از آنکه بدنه فلزی و متعلقات فلزی مورد نیاز تابلوها نظیر روبند ، آداپتور و … توسط واحد فلز کاری کارگاه آماده گردید ، تابلو ها جهت اخذ تاییدیه کیفیت به قسمت کنترل کیفی مجموعه ارجاع داده میشوند . پس از اخذ تاییدیه و مجوز لازم ، جهت شروع عملیات مونتاژ به واحد مونتاژ کارگاه فرستاده میشوند .

 

 

در واحد مونتاژ کلیه ریل ها و داکت ها با توجه به نقشه جانمایی مربوطه بر روی صفحه کار (Work Plate) تابلوها نصب میگردند . پس از نصب تجهیزات مذکور ، مابقی تجهیزات اصلی نظیر کلیدها ، کنتاکتورها ، رله ها و … بر روی تابلو نصب میگردند . در صورتی که تابلوی مورد نظر دارای عملیات شمش کشی باشد . قبل از نصب تجهیزات اصلی عملیات شینه کشی بر روی تابلو انجام میپذیرد . پس از نصب کلیه تجهیزات بر روی تابلو عملیات سیم کشی (Wiring) بر روی تابلوها آغاز میگردد. در این مرحله تابلوها با توجه به نقشه دیاگرام تک خطی موجود و دیگر نقشه های ارسالی از واحد مهندسی شرکت ، مونتاژ میگردند . تیم فنی ساخت و مونتاژ در پایش کنترل با دقت بسیار زیادی در این قسمت از تولید میکوشد که حفظ زیبایی ، ایمنی ، و کیفیت بالای مونتاژ همواره از اصلی ترین اصول اجرایی در واحد مونتاژ تابلوها باشد .

 

پس از اتمام مراحل سیم کشی بر روی صفحه کار تابلو ها ، آنها در داخل بدنه فلزی که از قبل ساخته شده است قرار میگیرند . پس از قرارگیری صفحه کار در درون بدنه در صورتی که تجهیزاتی بر روی در تابلو نیاز باشد . واحد مونتاژ اقدام به نصب تجهیزات مذکور بر روی درب تابلو نموده و سیم کشی های مورد نیاز برای تجهیزات ذکر شده را انجام میدهد . این تجهیزات میتواند شامل سوییچ های استپ و استارت ، کلیدهای گردان ، چراغهای سیگنال ، میترها و … باشد.

 

 

پس از طی مراحل مونتاژ تابلوها به واحد تست و کنترل کیفیت ارسال میگردند .

 

مرحله سوم – تست و کنترل کیفیت :

 

در این واحد تابلوهای فشارضعیف با توجه به میزان جریان نامی در کلید ورودی و کلیدهای خروجی توسط تجهیزات مخصوصی زیربار قرار داده میشوند . تا صحت سقم عمل کردی آنها مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد . به طور کلی عملیات ذیل جهت تست نمودن تابلوها بر روی آنها انجام میپذیرد :
الف ) تست الکومتر جهت بررسی دقیق میزان پوشش رنگ
ب) تست سیم کشی (Wire Check) جهت اطمینان از عدم وجود اتصالی در نقاط اتصال تجهیزات.
ج ) تست گرم جهت بررسی عملکرد کلیدها و دیگر تجهیزات موجود در تابلوها.
پس از طی نمودن مراحل تست تابلوها در کارگاه ، کلیه تابلوها جهت اخذ تاییدیه خروج از خط تولید ، توسط واحد کنترل کیفیت مجموعه مورد ارزیابی نهایی قرار گرفته و در صورت تایید این واحد ، جهت بسته بندی و ارسال به واحدهای مربوطه ارجاع داده میشوند.

 

 

در پایان لازم به ذکر است تابلوهای ذیل در دپارتمان ساخت و مونتاژ پایش کنترل قابل اجرا میباشند :
تابلوهای فشارضعیف Power Center تا رنج 6300 آمپر و با قدرت حداقل 100 کیلوآمپر
تابلوهای فشار ضعیف Motor Control Center تا 315 کیلووات
تابلوهای فشار ضعیف اصلاح ضریب قدرت خازنی Capacitor Bank
تابلوهای کنترل و پروسس
تابلوهای مانیتورینگ
تابلوهای فشارضعیف دیواری و سلولی Distribution
ساخت  تابلوی نرمال امرجنسی یا چنج اور Change Over
ساخت جعبه تقسیم Junction Box

 

دپارتمان تخصصی ساخت و مونتاژ پایش کنترل با افتخار آماده ارائه خدمات به کارفرمایان محترم با رعایت کلیه اصول مشتری مداری بوده و خود را سهیم در انجام و اتمام پروژه های عظیم صنعتگران محترم میداند.