لوازم ضد انفجــار

 

با وجود گازها و غبارات قابل انفجار در برخی از مراکز صنعتی از قبیل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، داروسازی، رنگ سازی، کارخانجات سیمان، صنایع شیمیایی، خودروسازی، جایگاه‌های سوخت، سیلوها و معادن و ….. استفاده از تجهیزات الکتریکی می‌تواند خطرات و صدمات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. به منظور جلوگیری از این حوادث می‌بایست تاسیسات و دستگاه‌هایی که در مناطق مستعد انفجار نصب می‌گردند به گونه‌ای طراحی و تولید و نصب شوند که تمهیدات حفاظتی لازم در برابر شوک الکتریکی، جرقه، پدیده شکست القایی و ….. در شرایط کارکرد معمولی یا وجود عیب برای آن‌ها اندیشیده شده باشد. به این گونه از تجهیزات اصطلاحاً تجهیزات ضد انفجار گفته می‌شود.

 

 

تجهیزات ضد انفجار، تجهیزاتی می باشند که درمحیط های دارای خطر انفجار قابل استفاده اند و شامل محصولاتی از جمله اسپارک گپ های ضد انفجار، سرج ارستر های ضد انفجار و گوشی های موبایل ضد انفجار می باشد. تجهیزات ضد انفجار مطابق با استاندارد ATEX یا EX و استاندارد بین المللی IECEX می باشند.
عدم استفاده از تجهیزات ضد انفجار به علت بی توجهی به شرایط ایمنی بارها باعث اتفاقات جبران ناپذیری در صنایع گردیده است از جمله انفجار معادن و پالایشگاه‌ها و آتش‌سوزی در کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی به علت وجود غبارهای قابل اشتعال.
محیط مستعد انفجار عبارت است از فضای مملو از ترکیب انفجاری که شامل مواد قابل انفجار ، اکسیژن باشد.
بدیهی است که با توجه به اثرات مخرب ناشی از یک انفجار باید تمهیدات خاصی را در نظر گرفت . به همین منظور ادوات و تجهیزات که در صنعت به کار میروند باید به گونه ای انتخاب شوند که به فضای عملیاتی آن صنعت سازگار بوده و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند.
به همین دلیل علاوه بر دقت در انتخاب پارامتر های برقی دستگاه ها از قبیل ولتاژ، آمپرف توان و غیره که می با یستی به دقت برگزیده شوند بایستی بدنه ای که در آن قطعات برقی جاسازی شده اند نیز متناسب با ان منطقه عملیاتی انتخاب شوند.

 

عوامل اشتعالی که ممکن است سبب یک انفجار شود عبارت است از:
قوس های الکتریکی و جرقه های الکتریکی.

 

قوس های الکتریکی ناشی از تاثیرات کنتاکت ها
جرقه های ناشی از شل بودن اتصالات الکتریکی
تخلیه بار های الکترو استاتیک
ایجاد جرقه در حالت آسیب دیدگی یا قطع شدن کابل ها
جریان های اتصالات کوتاه
صاعقه

 

جرقه های مکانیکی ناشی از اصطکاک ، ضربه . یا سایش

 

سنگ فرز
جوشکاری

 

سطوح داغ ناشی از عملکرد تجهیزات مکانیکی یا الکتریکی.

بارهای الکترو استاتیکی ناشی از تاثیر یک پروسه جدا سازی و یا تزریق که حداقل با یک ماده قابل شارژ درگیر شده باشد.

پر و خالی کردن مایعات پودری و …..

 

و منابع دیگر مانند:

 

امواج الکترو مغناطیسی
امواج مافوق صوت
تشعشعات مادون قرمز

 

دپارتمان تخصصی تجهیزات ضد انفجار در مجموعه پایش کنترل در زمینه خرید، فروش، مشاوره و پخش تجهیزات مربوطه با بهره گیری از اطلاعات بروز و با برندهای به نام و موفق در زمینه تولید این تجهیزات آماده ارائه خدمات به کارفرمایان محترم میباشد.
برخی از برند های قابل ارائه ما در دپارتمان تخصصی ملزومات ضد انفجار در پایش کنترل را میتوان به شرح زیر برشمرد :

 

تجهیزات ضد انفجار CEAG

 

 

کمپانی سیاگ آلمان با بیش از 100 سال قدمت و تجربه در زمینه روشنایی اضطراری میباشد.

 

تجهیزات ضد انفجار Technor

 

 

کمپانی تکنور که فعالیت خود را با نام ایتالزمیا از ایتالیا آغاز نمود و در زمینه محصولات ضد انفجار مانند پرژکتور ضد انفجار،گلند،جانکشن باکس،چراغ آویز ضد انفجار و سایر محصولات ضد انفجار عرضه میدارد.

 

تجهیزات ضد انفجار Wolf

 

 

کمپانی wolf فعالیت خود را از سال 1912 در زمینه روشنایی آغاز نمود و امروز توانسته است یکی از برترین ها در ساخت روشنایی ضد انفجار مانند چراغ قوه های ضد انفجار که در مکان های پر خطر نفت و گاز استفاده میشود ارائه محصول نماید.از محصولات تولیدی این کمپانی میتوان به تولید هند لامپ های ضد انفجار که اکثر در معادن گازی و نفتی استفاده میشود اشاره نمود.

 

تجهیزات ضد انفجار cortem

 

 

کمپانی cortem فعالیت خود را از سال 1968 با ساخت سیستم های روشنایی در ایتالیا آغاز نمود.این شرکت در زمینه پرژکتور های ضد انفجار،سوکت پلاگ،گلند و تجهیزات دیگر فعالیت دارد.

 

تجهیزات ضد انفجار stahl

 

 

کمپانی stahl در زمینه تجهیزات ضد انفجار مانند روشنایی ،پرژکتور ضد انفجار،چراغ قوه،حانکشن باکس و گلند ضد انفجار فعالیت دارد.

 

تجهیزات ضد انفجار COSIME

 

 

کمپانی کوزیمه با بیش از 45 سال سابقه فعالیت و کار با شرکت های عظیم نفتی و گازی دنیا در زمینه تجهیزات ضد انفجار مانند گلند ضد انفجار فعالیت دارد و در میان برند های ضد انفجار ایتالیایی حرفی برای گفتن دارد.

 

تجهیزات ضد انفجار Weidmuller

 

 

کمپانی ویدمولر آلمان فعالیت گسترده ای در زمینه قطعات برق صنعتی و مخابراتی دارد از جمله تولیدات این شرکت میتوان به قطعاتی مانند جعبه تقسیم ضد انفجار یا همان جاکشن باکس ضد انفجار اشاره کرد..

 

تجهیزات ضد انفجار HAWKE

 

 

کمپانی هاواک زیر مجموعه گروه شرکتهای هابل نامی شناخته شده در زمینه تجهیزات ضد انفجار مانند گلند کابل و ترمینال باکس میباشد که در مناطق پر خطر گازی و نفتی استفاده میشود.

 

تجهیزات ضد انفجار CMP

 

 

کمپانی CMP فعالیت خود را از سال 1975 میلادی در زمینه اتصالات کابل آغاز نمود.از محصولات تولیدی این شرکت میتوان به گلند کابل،ردیوسر،مبدل کابل،استوپر و … با رعایت کلیه استاندارد های EX اشاره کرد.

 

تجهیزات ضد انفجار SCHUCH

 

 

کمپانی شوخ آلمان با بیش از 110 سال قدمت در زمینه روشنایی سابقه درخشانی در تولید روشنایی اعم از ضد انفجار و معمولی مانند چراغ های خیابانی و هند لامپ میباشد.

 

تجهیزات ضد انفجار WAROM

 

 

کمپانی وارم، از چین در زمینه تجهیزات ضد انفجار فعالیت دارد. شرکت warom به مدت 11 سال متوالی عنوان رتبه اول شش شاخص جامع صنعت را به خود اختصاص داده است .

 

محصولات ضد انفجار