ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

شیر صنعتی به نام ولو، کنترل کننده دبی جریان

کنترل ولو شیر کنترلی است که با کم یا زیاد کردن دریچه داخل در آن دبی جریان را کم یا زیاد می کند. زمانی که دبی سیالی که در سیستم وجود دارد، کنترل شود، بر روی بسیاری از مقادیر تاثیر می گذارد. سیستم اتوماسیون صنعتی کاملا بهم پیوسته است و عملکرد دستگاه های به صورت کاملا پیوسته بهم مربوط می باشد. زمانی که این شیر کنترل در یک مخزنی جریان را کنترل می کند، به طور مستقیم بر روی فشار، دما و ارتفاع سیال در مخزن  تاثیر گذار خواهد بود. کنترل ولو در سیستم اتوماسیون صنعتی به عنوان آخرین راه کنترل برای جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل ولو یک شیر صنعتی است و مانند تمام شیر ها وظیفه کنترل را برای ایجاد بهترین شرایط سیستم از نظر عملکرد دارند. این شیر کنترل در مواقع اضطراری و زمانیکه که کل سیستم نیاز به تغییر دارد باز یا بسته می شود و یکی از انواع شیر های کنترل است. این ابزار صنعتی دارای تنوع بالایی است و با توجه به شرایط سیستم و  اینکه بهترین بازدهی  برای آن اتفاق بیافتد، باید از شیر کنترلی مناسب استفاده شود. 

کنترل ولو

شیر صنعتی به نام ولو، کنترل کننده دبی جریان

انواع مختلف شیر کنترل ولو دارای چه عملکردی است؟

با توجه به عملکرد سیستم لوله کشی و میزان فشار جریان عبوری، از شیرهای صنعتی متنوعی استفاده می شود. شیرهای صنعتی که به نام شیر کنترل ولو  شناخته می‌شود. در سیستمی که سیالی در حال عبور و جریان است به شیر کنترل برای قطع، وصل و یا کنترل آن نیاز وجود دارد. این شیر کنترل دارای چند دسته است یکی از آنها برای قطع یا وصل کردن جریان به صورت کامل است. به عنوان مثال می توان به سه مورد از این شیر های کنترل اشاره کنیم:

  • شیرتوپی
  • شیر دروازه‌ای
  • شیر سماوری

یک نمونه دیگری از شیر ولو می توان به نوع کنترلی آن اشاره نمود شامل سه دسته سوزنی، کروی، پروانه ای است. شیر ولو می تواند یک طرفه باشد و از برگشت جریان جلوگیری نماید. این شیر ها ابزار های مکانیکی هستند که در کل سیستم بسیار تاثیر گذارند و به عنوان کنترل کننده می توانند به صورت خودکار نیمه خودکار و یا دستی عمل کنند.

کنترل ولو

انواع مختلف شیر کنترل ولو دارای چه عملکردی است؟

آشنایی با عمل‌گرهای انواع کنترل ولو در خطوط لوله کشی

عمل گرهای شیرهای کنترل صنعتی مانند شیر ولو می توانند از نوع الکترونیک، پنوماتیک و یا هیدرولیک باشد. زمانی که شیر کنترلی به وسیله فشار هوا عمل کند در واقع از نوع پنوماتیکی است. مساله مهمی که باید به آن توجه شود اتوماتیک بودن این شیر است در واقع برای کنترل دقیق جریان نیازمند کنترل کننده‌ای در سیستم هستیم که بتواند دستورالعمل مورد نیاز را دریافت نماید و طبق آن با هر نوع تغییر جریانی واکنش جدیدی را نشان دهد. شیر ولو می تواند اختلاف فشاری را ثبت و طبق آن تغییراتی را اعمال نماید یعنی دریچه شیر باز یا بسته خواهد شد. تا زمانی باز یا بسته شدن دریچه ادامه پیدا می کند که فشار جریانی که در خطوط وجود دارد با فشار استاندارد تعیین شده یکسان باشد.

 همانطور که گفته شد شیر کنترل ولو باید به صورت اتوماتیک باشد تا بتواند کنترل دبی و اختلاف فشار را در دست بگیرد. این کنترل کننده دارای سه بخش عمل‌گر موقعیت دهنده و بدنه می باشد. عمل‌گر توانایی باز و بسته کردن شیر  را به عهده دارد. موقعیت دهنده تنظیم مقدار باز و بسته شدن را انجام می دهد و بدنه نیز می تواند به شکل کروی یا توپی و پروانه ای شکل باشد. تمام ابزار موجود در صنایع از کوچک تا بزرگ نقش مهمی در  عملکرد یک سیستم دارند و با تغییرات کوچکی که در یک بخش اتوماسیون صورت می گیرد ممکن است اثرات بزرگی در نتیجه کار دیده شود. شیر ولو دبی و فشار سیال را کنترل می کنند و هر گونه تاخیری در این زمینه می تواند بر کل سیستم  تاثیر منفی بگذارد.

کنترل ولو

آشنایی با عمل‌گر های انواع کنترل ولو در خطوط لوله کشی

برچسب ها: کنترل ولو، ابزار دقیق

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما