ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

فلومتر وسیله ای برای سنجش دبی سیالات

در توضبح فلومتر می توان گفت زمانی که بخواهید حجم مواد عبور شده در نقطه‌ای را نسبت به زمان اندازه گیری کنید به وسیله ای به نام جریان سنج نیاز خواهید داشت. فلومتر در صنایع مختلفی کاربرد دارد و یکی از انواع ابزار دقیق در اتوماسیون صنعتی نیز به حساب می آید. صنایعی مانند نفت که جریان  مایع یا گاز به وفور دیده می شود نیاز شدیدی به جریان سنج وجود دارد تا شدت جریان به صورت مداوم کنترل گردد و تغییرات ناگهانی یا هر گونه حادثه ای از این طریق مشخص گردد. اندازه گیری جریان آب یا هوا از گذشته وجود داشته است مثلا برای تقسیم آب در روستا نیاز به اندازه گیری جریان آب وجود داشته است. برای انتخاب فلومتر و استفاده از آن در محیط مورد نظر باید اطلاعات کافی و جامعی در مورد آن محیط داشته باشید، مثلا جنس سیال از نظر فیزیکی و شیمیایی و یا جنس لوله ها و نوع محیطی که در آن سیال جابجا خواهد شد. فلومتر دارای انواع مختلفی است و  هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند.

فلومتر

فلومتر  وسیله ای برای سنجش دبی سیالات

انواع فلومتر لوله ها کدامند؟

در لوله ها دو نوع فلومتر استفاده می شود که از نظر ساختار و عملکرد با هم متفاوت هستند به نام های آلتراسونیک و الکترومغناطیس. دبی سنجی که طبق قانون الکترومغناطیس فارادی فعالیت می‌کند برای اندازه گیری جریان عبوری از لوله ها دارای دقت بسیار زیادی است. این نوع فلومتر برای جریان سنجی سیالات استفاده می شود. نوع آلتراسونیک دبی سنج برای جریان های متفاوتی از سیالات و گازها مورد استفاده قرار می گیرد. قانون فیزیکی به نام دوپلر اساس کار این جریان سنج است. زمانی که هر جریانی از مسیر این نوع فلومتر عبور کند، فرکانس ایجاد می شود و با تغییر این جریان فرکانس ها تغییر می کند و دبی اندازه گیری می شود. این ابزار با توجه به نوع ماده ای که داخل لوله در جریان است در داخل یا بیرون نصب خواهد شد  مثلا اگر سیال خورنده باشد ابزار دبی سنجی بیرون و خارج سیال نصب خواهد شد. دبی سنج از هر نوعی که باشد دارای حسگر است که در کنار هم نصب می شوند این حسگر ها به عنوان فرستنده و گیرنده وظیفه خود را انجام می دهند و دبی سیال از مدت زمان رسیدن طول موج از گیرنده به فرستنده است.

فلومتر

انواع فلومتر لوله ها کدامند؟

انواع فلومتر کدام است؟

دبی سنج دارای انواع مختلفی است که با نام های متفاوتی شناخته می شود یک نوع آن بر اساس افت فشار جریان را محاسبه می گردد که به نام جریان سنج فشار تفاضلی محاسبه می گردد. باید به این نکته توجه داشته باشید که در صنایعی که به دقت بالایی نیاز دارد برای محاسبه جریان نیاز دارد قابل استفاده نمی باشد. از انواع دیگر می توان به کوریولیس اشاره نمود که علاوه بر اندازه گیری فشار توانایی تعیین چگالی و جرم را به صورت همزمان دارد. ورتکس نیز جریان سنجی است که به نام فلومتر گردابی نیز معروف است و به سبک ویژه ای جریان را سنجش می‌کند. محاسبات این دبی سنج بسیار دقیق است. یک جسم ثابت در مسیر عبور جریان قرار می گیرد و با عبور سیال با وجود مانع به هم ریختگی در سیال ایجاد می شود. جز دیگر این دبی سنج سنسوری مکانیکی است که تغییرات حرکتی سیال را به مبدل منتقل می‌کند. دبی سنج حرارتی نیز از انواع دیگر این ابزار دقیق است و اساس این دستگاه با  استفاده از سنسور های دما بدست می آید دمای اولیه سیال با سنسور بعد از دادن حرارت بدست می آید و سنسور دوم نیز گرم شده ، زمانی که جریان از لوله حرکت می‌کند، اختلاف دما با عبور سیال کاهش می یابد. با توجه به جریان الکتریکی که برای ماندگاری اختلاف حرارت بین دو سنسور وجود دارد می توان دبی جرمی را بدست آورد. دقت این نوع از فلومتر ها بسیار بالا است.

فلومتر

انواع فلومتر کدام است؟

برچسب ها: ابزار دقیق،فلومتر

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما