ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

ابزار دقیق

گیج فشار چیست و انواع آن کدام است؟

گیج فشار وسیله ای برای اندازه گیری فشار در صنایع

یکی از دستگاه های دیگری که در زیر مجموعه ابزار دقیق قرار می گیرد، گیج فشار است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تغییرات فشار توسط این وسیله توسط عقربه ای که در صفحه نمایش آن وجود دارد، نمایش داده می شود. تغییرات فشار ممکن است توسط نمایشگرهای دیجیتالی در بخش مرکزی پی ال سی در اتوماسیون صنعتی نیز نمایش داده شود. طراحی اولیه گیج فشار بر اساس لوله بوردون است که در واقع با ورود سیال به داخل آن تغییراتی در این لوله می شود و عقربه موجود در گیج فشار حرکت کرده و تغییرات فشار را نمایش می دهد. دستگاههای متنوعی برای اندازه گیری فشار با همین مبنا طراحی و تولید شده است که در صنایع مختلف استفاده می شود. انواع دیگری از این دستگاه با عملکرد های متفاوت وجود دارد که می توان به  نوع دیافراگمی و سیلندری نیز اشاره نمود.

 نام دیگر گیج فشار مانومتر است. همانطور که گفته شد اولین نوع مانومتر بر اساس لوله بوردون کار می کند این لوله به شکل حرف سی می باشد و یک سمت لوله بسته است و قسمت باز آن به محیطی که نیاز به اندازه گیری فشار است وصل می گردد. توان این نوع از گیج فشار برای اندازه گیری 30 تا 50000 پوند بر اینچ می باشد. اهرمی که در این لوله قرار گرفته است، فشار ایجاد شده در بخش باز لوله را به سمت اهرم هدایت و در نهایت به عقربه می رساند و تغییرات فشار را در عقربه گیج فشار به نمایش می گذارد. برای اندازه گیری فشار خلا یا بدست آوردن اختلاف فشار بین دو نقطه می توان از این نوع مانومتر استفاده نمود.

گیج فشار

گیج فشار وسیله ای برای اندازه گیری فشار در صنایع

نوع سیلندری به شکل استوانه است و از فلز ساخته شده با ورود فشار به داخل این استوانه از نظر اندازه بزرگ می شود. مانومتر دیافراگمی دایره ای شکل است که توانایی خم شدن در برابر فشار را دارد. دیافراگم ها از جنس فلز هستند و توانایی کشش در برابر فشار را دارند و اگر از جنس فلز هم نباشند از موادی با جنس سبک ساخته می شوند که قابلیت کشسانی را داشته باشد. در پشت این دیافراگم اهرمی تعبیه شده که به صورت پیوسته به اتصالاتی مربوط می گردد به ایجاد فشار و بالا آمدن این صفحه  تغییرات بر روی اهرم ایجاد و نتیجه با تغییر چرخش عقربه نشان داده خواهد شد.

گیج فشار

نحوه طبقه بندی گیج فشار

نحوه طبقه بندی انوع گیج فشار

توانایی مانومتر در اندازه گیری فشار  و دمای محیط که اندازه گیری در آن انجام می شود و نوع فشار وارد شده در طبقه بندی فشار رنج ها تاثیر گذار است. باید توجه داشته باشید که  برای چه کاری فشار سنج را خریداری و تهیه می کنید و از روند جریان کاری مطلع باشید، مثلا با انواع فشار ها در محیط آشنا باشید. حسگر هایی که در فشار سنج ها استفاده می شود بر اساس انواع فشارها متفاوت خواهد بود مثلا حسگری که برای فشار مطلق  به کار می رود توانایی اندازه گیری فشار یک نقطه نسبت به خلا را دارد. سنسوری که در فشار گیج استفاده می شود توانایی کالیبره شدن را دارد. اگر فشار کمتر از یک اتمسفر باشد از سنسور فشار خلاء در مانومتر استفاده می شود. زمانی که بخواهید فشار بین دو یا چند نقطه محاسبه شود از مانومتری استفاده می شود که حسگر فشار تفاضلی داشته باشد. حسگر فشار مهر شده نام مانومتری است که حسگر آن توسط سازنده آن تنظیم و کالیبره شده است. اندازه گیری فشار در شکل های مختلف ماده انجام می شود و فشار سنج هایی با مدل های گوناگون که هر کدام توانایی متفاوتی در اندازه گیری  فشار را دارند.

گیج فشار

انواع گیج فشار چیست؟

برچسب ها: ابزار دقیق،گیج فشار

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما