ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

آشنایی با دستگاهی به نام روتامتر

برای اندازه گیری دبی جریان در یک لوله می توان از دستگاهی به نام روتامتر استفاده نمود. این  وسیله از ابزار دقیق هایی است که محاسبه دبی جریان را با تغییرات سطح مقطع انجام دهد. روتامتر یکی از وسایل قدیمی در اندازه گیری جریان مایع و گاز است. شکل ظاهری روتامتر مخروطی شیشه ای است و شناوری که در داخل آن قرار گرفته است، آلومینیوم یا سرامیک است. بخش بالایی لوله بزرگتر است از آنجایی که گرانش به صورت عمودی کار می کند این لوله در داخل محیط مورد نظر به صورت عمودی قرار می گیرد. مایع بعد از اینکه از قسمت انتهایی لوله وارد لوله دبی سنج شد از قسمت های مجاور شناور که به صورت معلق در مرکز لوله وجود دارد بالا می رود. این شناور صرفا زمانی که مایع درون لوله قرار گرفته به قسمت بالایی لوله می رود و در مواقع دیگر در قسمت پایینی این لوله قرار می گیرد.

روتامتر

آشنایی با دستگاهی به نام روتامتر

روتامتر چگونه کار می کند؟

اندازه گیری دبی با این وسیله بسیار ساده است و کافی است آن را داخل ظرفی که ماده مورد نظر برای اندازه گیری وجود دارد قرار دهیم و نحوه گیری به صورت عمود است. شناوری که در داخل لوله قراردارد دارای چگالی بیشتری نسبت به مایع می باشد. زمانی که این دبی سنج را داخل محیط می گذارید با افزایش جریان مایع شناور نیز به سمت بالا حرکت می کند. تغییر شناور نشان دهنده دبی جریان است. شناور در داخل یک لوله مخروطی شکل به صورت برعکس قرار گرفته است. این ظرف مخروطی که به صورت برعکس است با ورود جریان در قسمت های بالاتر به دلیل زیاد شدن سطح تماسی سیال  سرعت حرکت کاهش می باید و فشاری که از طرف سیال به شناور وارد می شود نیز کمتر خواهد شد و کم کم با وزن شناور به تعادل می رسد. با هر تغییری مکان شناور نیز تغییر خواهد کرد و با کمک درجه بندی که بر روی لوله وجود دارد می توان موقعیت و دبی جریان را محاسبه نمود.

در برخی از روتامتر ها میله هدایت کننده ای وجود دارد که از بالا رفتن جریان در عرض جلوگیری می‌کند و مانع تماس سیال به دیواره ها می شود. با توجه به نوع سیال از روتامتر با جنس های مختلف استفاده می شود. مثلا اگر سیال غیر خورنده و آسیب زا نباشد از جنس شیشه پیرکس استفاده می‌گردد در غیر اینصورت از دبی سنج فلزی استفاده خواهد شد. این وسیله باید سالانه کالیبره شود و مسائل مختلف مانند وزن شناور و یا چگالی آن می تواند در اندازه گیری روتامتر تغییر ایجاد کند که حتما باید برای اندازه گیری های بعدی کالیبره گردد.

روتامتر

روتامتر چگونه کار می کند؟

چرا از روتامتر برای محاسبه دبی استفاده می کنیم؟

این وسیله می تواند به سادگی در مکان های متفاوت بدون نیاز به انرژی نصب گردد و برای اندازه گیری جریان  فقط گرانش مایع  و ویژگی های خود سیال مورد توجه ست و در ساختار های بزرگ صنعتی که نیاز به اندازه گیری جریان داشته باشید می توانید به راحتی روتامتر را را نصب کرده و نگران خطرات جانبی نباشید مثلا در صنایع پتروشیمی که خطر انفجار وجود دارد نصب این وسیله هیچگونه مشکلی را بوجود نخواهد آورد. نحوه نصب این وسیله در میان تجهیزات بسیار ساده است و نیاز به تجهیزات و یا تغییرات بزرگ در آن مکان ندارید و می توان با یک لوله کشی ساده در میان اتصالات آن را نصب نمود. قیمت این وسیله ارزان است هزینه ای برای یک پروژه نخواهد داشت. به راحتی می توانید با فاصله 10 تا 15 برابری بین حداقل و حداکثر جریان را ارزیابی نمایید. تاثیری که روتامتر بر کل سیستم می گذارد بسیار کم و یا بدون تاثیر است و این مساله موجب می گردد در پمپاژ تاثیری نداشته باشد و هزینه ای برای سیستم ایجاد نکند.

روتامتر از چه جنس هایی تشکیل شده است؟

این وسیله می توان از سه جنس فلزی، شیشه ای و پلاستیک باشد. اولین  دبی سنج از شیشه ساخته شده است و جنس آن بوروسیلیکات می باشد. شناور داخل آن می تواند از شیشه یا پلاستیک و فلز باشد. معمولا شناور از فلز است و در برابر آسیب محیط و سیال در امان باشد مثلا خورنده بودن سیال موجب از بین رفتن آن نگردد. زمانی که فشار و حرارت بیشتر باشد از نوع فلزی این وسیله استفاده می شود و معمولا از جنس آلومینیوم و یا برنج و فولاد ضد زنگ است. جنس پلاستیکی برای محیطی که در آن بخار اندازه گیری می شود مناسب است و جایگزین شیشه ای است و  هزینه بسیار پایینی دارد و مقاومت خوبی در برابر ضربه خواهد داشت.

روتامتر

چرا از روتامتر  برای محاسبه دبی استفاده می کنیم؟

برچسب ها: روتامتر، ابزار دقیق

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما