ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

ابزار دقیق

ترمومتر چیست و انواع آن کدام است؟

اندازه گیری دما در صنایع با ابزار دقیقی به نام ترمومتر

ابزار دقیق به مجموعه ای از تجهیزات گفته می شود که هر کدام دارای وظیفه ای برای اندازه گیری پارامتر های فیزیکی می باشند. برخی از دسته بندی ها مربوط به یک پارامتر می شود مثلا تجهیزات مختلفی که دما را اندازه گیری می کند در یک مجموعه قرار می‌گیرد. یکی از این وسایل ترمومتر است که نقش بسیار مهمی در صنایع دارد و در برنامه های دقیق اتوماسیون صنعتی نیز  تاثیر گذار می باشد زیرا هر گونه تغییر دمای غیر استانداردی توسط ترمومتر مشخص می شود و در صنایع از طریق تجهیزات ورودی این تغییر دما به پی ال سی گزارش داده می شود. بنابراین مجموعه ای از وسایل که برای اندازه گیری دما استفاده می شود برای سیستم بسیار ضروری است. اساس روش اندازه گیری تغییرات دما به روش تماس استفاده از حسگر ها است مانند استفاده از ترموکوپل ولی در روش غیر تماسی از تابش فروسرخ استفاده می شود. ترمومتر دما را با روش غیر تماسی اندازه گیری می کند و نام دیگر آن پیرومتر است.

ترمومتر

اندازه گیری دما در صنایع با ابزار دقیقی به نام ترمومتر

ترمومتر چه کاربرد هایی دارد؟

دستگاهی که تغییرات دمایی را در محیط های مختلف نشان بدهد برای بسیاری از کارها الزامی است، محیط هایی مانند آزمایشگاه ها و یا خط تولید کارخانه ها به این دستگاه نیاز دارند زیرا پارامتر دما نشان دهنده بسیاری از تغییرات می باشد که باید همیشه تحت نظارت دقیق مهندسین در محیط های کاری باشد. مثلا در کارخانه ها برای نظارت بر عملکرد موتورها نیازمند این وسیله هستند. در اتوماسیون صنعتی که همه دستگاه ها به صورت خودکار عمل می کنند وجود وسیله ای به نام پیرومتر که دمای سیستم ها را به دستگاه مرکزی به صورت مداوم مخابره کند، الزامی است زیرا اکثر تغییرات واکنش در سیستم ها با تغییرات دمایی همراه است. از کاربرد های دیگر این وسیله می توان به سیستم تهویه هوا اشاره نمود که در این دستگاه ترموتری برای اندازه گیری دمای محیط نیز وجود دارد. در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی  نیز بسیار مورد استفاده است مثلا زمان تهیه مواد غذایی هر نوع افزایش و کاهش دما می تواند تغییرات بسیاری در محصول نهایی داشته باشد. زمانی که دمای محیط اندازه گیری می شود می توان  در کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن تلاش نمود. در انبار ها برای نگهداری مواد  از این دستگاه استفاده می گردد.

ترمومتر

ترمومتر چه کاربرد هایی دارد؟

انواع ترمومتر چیست؟

انواع مختلفی از پیومتر ها از گذشته تا کنون در صنایع و محیط های آزمایشگاهی استفاده می شده و لی امروزه بیشترین استفاده از  دستگاه هایی است که با تکنولوژی ای  روز دنیا  به روز شده و در اساس از تجهیزات گذشته در ساختار خود استفاده کرده است. مثلا با وجود پیومتر هایی متنوع بیشترین استفاده از نوع لیزری و دیجیتال می شود زیرا سرعت  و روش کار  با آنها بسیار ساده است. نوع لیزری دما را از سطوح مختلف دریافت می کند و این کار بدون تماس انجام می شود و برای شرایط سخت که امکان تماس وجود ندارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دیجیتال نیز دارای سنسور هایی است که دما را  اندازه گرفته و بر روی نمایشگر دیجیتال نشان می دهند. از انواع دیگر می توان به نوع غلافی اشاره نمود که بر روی لوله نصب می گردد تا حرارت موجود در دستگاه را نمایش دهد. پیو متر های بی متال  هم دارای دو نوع فلز است که با انبساط و انقباض دو فلز تغییر دما را نشان می دهد. از انواع دیگر می توان به لوله مویی اشاره نمود که در انتهای آن مخزن جیوه قرار گرفته است و یا از گاز پر می گردد که محدوده دمایی بسیاری را  اندازه گیری می‌کند. ترموتری که با نام جیوه ای شناخته می شود با تغییر دما  جیوه منبسط شده و به سمت بالا حرکت می کند  و معمولا در پزشکی مورد استفاده  قرار می گیرد.

ترمومتر

انواع ترمومتر  چیست؟

برچسب ها: ابزار دقیق،ترمومتر

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما