ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

مفهوم ابزار دقیق چیست ؟

به کلیه ابزارهایی که برای اندازه گیری پارامتر های فیزیکی استفاده می شود و با دقت میزان و درجه آنها را محاسبه می کند ابزار دقیق گفته می شود. برخی از طبقه بندی ها برای ابزار دقیق بر اساس نوع پارامتر اندازه گیری می باشد مثلا برای اندازه گیری فشار تمام دستگاه هایی که مربوط به این کار است در یک دسته قرار می گیرد. ابزار دقیق برای اندازه گیری دما می تواند شامل مواردی مانند ترانسمیتر دما ، ترمومتر، کنترلر های مربوط به دما باشد. پارامتر های دیگری نیز مانند فشار و یا ابزاری که برای محاسبه سطح مواد درون مخزن ها وجود دارد، جز ابزار دقیق به شمار می رود. در تعریفی ساده تر می تواند ابزار دقیق را به دو نوع تقسیم بندی نمود. از انواع آن می توان به کنترل کننده های پارامتر ها اشاره نمود که معمولا دارای نمایشگر هایی هستند که با اندازه گیری دقیق عدد را در نمایشگر خود به نمایش می گذارند و دسته دیگر این ابزار شامل انتقال دهنده هایی هستند که در اتوماسیون صنعتی کاربرد فراوانی دارند مانند ترانسمیتر ها که وظیفه انتقال اطلاعات را دارند.

ابزار دقیق

مفهوم ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق در صنعت چه کاربردی دارد؟

امروزه صنعت‌‌ ارتباط نزدیکی با ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی دارد. این ابزار در چرخه هایی موجود در اتوماسیون صنعتی در کارخانه هایی مانند صنایع غذایی، خودروسازی، پتروشیمی و نفت بسیار پر کاربرد است در واقع سیستم اتوماسیون با استفاده از این ابزار می تواند اطلاعات موجود در مسیر های تولید را جمع آوری نمایند و به بخش کنترل سیستم کارخانه ارسال نماید. زمانی که سیستم کارخانه به شکل خودکار کار کند و کاملا مکانیزه شود، نیازمند دریافت اطلاعات دستگاه ها از طریق ابزار هایی است که کاملا حساس و دقیق اطلاعات را به بخش نظارت ارسال نمایند. این ابزار ها می توانند هر گونه مشکلی که در دستگاه ها بوجود بیاید با اندازه گیری و محاسبات دقیق شناسایی کنند. هر گونه عیب یا نقص در دستگاه ها توسط ابزارها شناسایی می شوند و از کاهش میزان تولید و عملکرد سیستم اتوماسیون جلوگیری خواهد شد.

ابزار دقیق

ابزار دقیق در صنعت چه کاربردی دارد؟

ابزار دقیق از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

این تجهیزات از سه قسمت تشکیل شده است که یکی از آنها مربوط به اندازه گیری می شود  و برخی از آنها کنترل کننده هستند و در بخش نهایی این ابزار محرک ها می باشند. این سه بخش می توانند با همکاری یکدیگر یک مجموعه ای از کنترل کنندگی سیستم های موجود در کارخانه را ایجاد می‌کنند. در یک خط تولید از هر صنعتی  به اندازه گیری یک یا چند پارامتر برای کنترل سیستم نیاز می باشد. در سیستم کنترل کننده های که ابزار دقیق در آن عمل می‌کند، تجهیزاتی برای اندازه گیری دما، فشار، میزان سیالات و جریان سیال ها نیز وجود دارد. این ابزار ها صرفا به بخش اندازه گیری مربوط نمی شود و قسمت هایی که کنترل سیستم را نیز به عهده دارند از بخش های مهم این ابزار می باشند.

 تجهیزات کنترلی با پیشرفت های فناوری و علم روز به روز در حال ارتقا می باشد و امروزه سیستم های PLC این کنترل را به دست گرفته اند. بخش هایی از اتوماسیون صنعتی که به ابزار دقیق مربوط می شود محرک ها هستند که  تصمیمات خروجی را از دستگاه مرکزی با سیگنال هایی به سمت تجهیزات کارخانه ارسال می کنند. این ابزار دارای تنوع بسیار زیادی هستند و شیر های کنترل و الکترو موتور ها  نمونه ای از این بخش از ابزار های دقیق می باشند. امروزه اتوماسیون صنعتی بخش های بسیار زیادی از صنایع را به خود اختصاص داده است و  بخش لاینفک آن ابزار هایی است که کنترل و اندازه گیری پارامترهای مختلف در مسیر تولید را به عهده دارد.

ابزار دقیق

ابزار دقیق از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

برچسب ها: اتوماسیون،اتوماسیون صنعتی،ابزار دقیق،برق صنعتی

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما