ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

سیم و کابل

انتقال جریان بوسیله سیم و کابل

برق رسانی به یک ساختمان از  تاسیسات اولیه ای است که در زمان ساخت  به آن توجه می شود. برق توسط سیم و کابل عایق به هر نقطه ای که نیاز داشته باشید منتقل می شود. انتقال در سیم و کابل توسط فلزی که رسانای جریان الکتریکی است، منتقل می‌شود. طراحی ساختمان از هر نوعی که باشد چه معمولی و چه هوشمند نیاز به ابزاری برای انتقال جریان وجود خواهد داشت و فقط در ساختمان هوشمند میزان سیم و کابل  کاهش یافته است و لی به صفر نرسیده است. انواع مختلفی از این ابزار وجود دارد که با توجه به نوع کاربردی که دارند در مکان های مختلف  مورد استفاده قرار می گیرند. در این ابزار با سه اصطلاح آشنا می شوید، هادی یکی از این مفاهیم است که به معنی انتقال جریان با سرعت بالا و بدون وقفه است که هر چه رسانایی بالاتر باشد  انتقال سریعتر انجام خواهد شد، مانند طلا یا مس که می توانند رسانای جریان برق باشند. عایق به معنی ماده ای است که رسانایی آن صفر می باشد مانند چوب و یا پلاستیک. سیم و کابل  همانطور که گفته شد از ترکیب یک رسانا و عایق تشکیل شده است.

سیم و کابل

انتقال جریان بوسیله سیم و کابل

چگونه انواع سیم و کابل طبقه بندی می شود؟

موارد استفاده از این ابزار بسیار زیاد و در بسیاری از صنایع در تاسیسات به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع این ابزار بسیار بالا است و انواع مختلف سیم و کابل بر اساس میزان  ولتاژ عبوری از آن تقسیم بندی می شود. البته این یکی از راه های طبقه بندی است و با توجه به میزان جریان عبوری  این رسانای الکتریکی دچار تغییراتی خواهد شد. مواد هادی مورد استفاده در سیم نیز مختلف است و میزان رسانا بودن با توجه به این ماده ای است که مورد استفاده قرار بگیرد. از دیگر مواردی که برای طبقه بندی سیم مورد استفاده قرار می گیرد توجه به عایقی است که بر روی هادی قرار می‌گیرد. تعداد رشته هایی که در سیم وجود دارد از دیگر عوامل تقسیم بندی این ابزار است. میزان مراقبت چه به صورت مکانیکی و چه به صورت الکتریکی که در مدار های موجود در تاسیسات از سیم و کابل انجام می شود. کاربرد های مختلفی که سیم ها  در موقعیت های مختلف دارد می تواند از دیگر عوامل تاثیر گذار در تقسیم بندی آن باشد.

سیم و کابل

چگونه انواع  سیم و کابل طبقه بندی می شود؟

انواع سیم و کابل بر اساس رشته های موجود در آن

اگر سیمی مشاهده کردید  که در داخل عایق و یا روکش آن،  یک سیم به صورت تک لایه وجود داشت به آن سیم مفتولی و یا  خشک  گفته می شود از موارد استفاده این نوع از سیم ها تابلو برق می باشد و به دلیل شکل پذیری آسان آن مورد توجه بسیاری برای نقاطی مانند  تابلو برق می باشد. ولتاژی که  توانایی عبور از این سیم را دارد در حدود 450 تا 750 ولت می باشد. نوع دوم از انواع سیم و کابل می توان به سیم افشان توجه نمود که دارای تعداد زیادی سیم مسی می باشد. سیم های نازک داخل آن  به هم بافته شده اند و بسیار نرم می باشند. این نوع از سیم ها در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. و حداکثر جریان عبوری از آنها  500 تا 300 ولت می باشد. سیم نیمه افشان  دارای انعطاف پذیری کمتری نسبت به سیم افشان است و  ولتاژی که از آن عبور می کند بین 450 تا 750 می باشد.

برای انتخاب کردن سیم و کابل برای پروژه کاری خود باید با انواع سیم ها آشنا باشید و علاوه بر آن از محصولات تولید شده در بازار و نام های تجاری آنها آگاه باشید. به عنوان مثال زمانی که حرف N بر روی سیم حک شده است به معنی وجود سیم مسی است که دارای استاندارد های لازم می باشد.  F به معنی سیم های نرم است و یا M برای سیم های درج می شود که مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند.

سیم و کابل

انواع سیم و کابل بر اساس رشته های موجود در آن

استراتژی پایش

ما یک دیدگاه طولانی مدت و پایدار داریم.
ما همواره به مشتریانمان احترام می گذاریم.
ما همگی بازیکنان یک تیم هستیم.
ما همکاران خود را توسعه میدهیم.
ما نوآوری های پیشرفته ای را توسعه می دهیم.
ما به گسترش کسب و کار والا تر می اندیشیم.
و ما به خودمان احترام میگذاریم.

شبکه های اجتماعی

تماس با ما